Elektronik Sigara Şarj Olduğunu Nasıl Anlarız?

Yayınlayan admin 18/09/2020 0 Mesajlar

Elektronik Sigaramızı doğru şarj etmek, doğru kablo ve prizi kullanmak cihazımızın uzun süreli daha dayanıklı olmasını sağlar. Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi elektronik sigara piyasasında da birçok farklı cihaz bulunmaktadır. Bu cihazları ise şarj etme ve şarjın dolduğunu anlama yöntemleri birbirinden farklı olabilmektedir. Orjinal ürünün kablosuyla şarj etmeye dikkat etmek gerekmektedir.

Elektronik Sigara Şarj Etme Yöntemleri ve Şarj Dolum Oranını Anlama

Elektronik sigara şarj yöntemlerine geçmeden önce küçük bir not bırakmakta fayda var. E sigara üreticileri genellikle cihazları priz aracılığıyla şarj etmemeyi önermektedir. Genellikle prizlerde yüksek enerji akımı bulunmaktadır. Eğer cihazınızın bataryası yeterince güçlü değilse içerisinde bulunan çipe zarar verebilir. Cihazınız bozulabilir veya şarj dayanıklılık süresi gittikçe kısalabilir. Ancak son model elektronik sigaralarda güvenlik önlemleri mevcuttur. Eğer yüksek volt veya akım ile karşılarsa cihazınız otomatik olarak kendini korumaya alır ve kapatır. Eğer bu tarz bir durumla karşılaşırsanız cihazınızı prizden çekiniz ve diğer şarj yöntemlerini deneyiniz.

USB kablo aracılığıyla şarj etme

Tüm elektronik sigara kitleri içerisinde cihazınızla uyumlu şarj kablosu – genellikle USB kablo - gönderilmektedir. USB kablonuzu ise bilgisayarınıza, araç şarj kitinize veya Powerbank gibi taşınabilir şarj aletlerine takarak şarj edebilirsiniz. Genellikle e sigara modelleri ortalama 1 – 2 saat içerisinde %100 şarja ulaşmaktadır. Eğer cihazınız pille çalışmıyorsa, yani içerisinde akıl çipi varsa şarjını cihazın üzerinde ışık ile takip edebilirsiniz. Genellikle Smok, Joyetech, Vaporesso gibi e sigara markalarında LED ışık göstergesi vardır. Eğer bu ışık kırmızı renkteyse şarjınız %20 altındadır. Eğer ışık mavi renkteyse şarj oranını %20 -%75 arasındadır. Eğer ışık yeşil renkteyse şarjınız %75 üzerindedir. Son olarak eğer şarjınız yeşil renkte sabitlendiyse cihazınız %100 şarj olmuş anlamına gelmektedir.Pil şarj aleti kullanarak elektronik sigara şarj edimi

E sigara endüstrisindeki bazı cihazlar tek veya çift pille çalışabilmektedir. Piller ise tekrar tekrar şarj edilebilen 18650 mAh gücündeki pillerdendir. Özellikle bataryası güçlü olan ve Watt seviyesini ayarlayabildiğiniz cihazlar genellikle bu tarz pillerle çalışmaktadır. Cihazınızın kutusundan çıkan şarj kablosu ile cihazınızı şarj edebilirsiniz. E sigaranızın ekranın sağ üst köşesinde her bir pilin şarj oranını gösteren semboller vardır. Direkt olarak şarj kablosunu kullanırsanız bu sembolleri takip ederek şarj yüzdenizi gözlemleyebilirsiniz.
Önerilen şarj etme yöntemi ise pil şarj aleti kullanmanızdır. Bu şarj aleti pilleriniz doğru akımla sağlıklı ve tam bir şekilde şarj olmasını sağlar. Şarj aleti üzerinde ise ışık göstergeleri mevcuttur. Pillerinizi taktığınızda ışık ilk olarak kırmızı renkte yanacaktır. Sabit yeşil ışık yandığında ise pilinizin %100 şarj olduğu anlamına gelmektedir.


Pod Mod Elektronik Modellerinin Şarj Etme

Pod mod e sigara modelleri yeni nesil elektronik sigara modelleridir. Genel olarak boyutları son derece küçüktür ve MTL içime sahiptir. Pod mod modellerde ekrana sahip olmayanlar için şarj ışık göstergesini takip etmelisiniz. Işık yeşili gösterdiğinde cihazınız full şarj olduğu anlamına gelmektedir. Gelişmiş pod mod e sigara modelleri ise ekrana sahiptir. Cihazınızı şarja koyduğunuzda ekran üzerinde şarj olduğuna dair bir sembol çıkacaktır. Sembol tamamen dolduğunda ise kablonuzu çıkarabilirsiniz; cihazınız tamamen şarj olmuş demektir.
Sonuç olarak elektronik sigara şarj yöntemleri oldukça pratiktir. Cihazınızı şarj ettikten sonra kablosundan ayırmanız oldukça önemlidir. Ayrıca, cihazınızı kendi şarj kablosuyla veya pil şarj aleti ile şarj etmeniz oldukça önemlidir. Doğru şarj yöntemi ile cihazınızdan alacağınız verim artar ve elektronik sigaranızı uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz.